Magyar Antifasiszta Liga

Itt megtalálhatsz minket!

A DeepSeek kínai Szputnyik pillanata?

2025. Január 31.  10:02 CST Írta : CJ ATKINS

 

Az 1957-es Sputnikhoz hasonlóan a DeepSeek mesterséges intelligencia chatbotja az Egyesült Államok hegemónia hanyatlásának szimbólumává válhat. Ez minden bizonnyal véget vet az amerikai vállalatok monopóliumának a globális technológiai gazdaságban. Ezen a képen a szovjet űrbeli vívmányokat ábrázoló poszter Kína legújabb mesterséges intelligencia vívmányával, a DeepSeek-R1 LMM alkalmazással párosul. | Design: People's World

1978-ban, néhány hónappal azelőtt, hogy Kína elindította gazdaságának reformját és megnyitását, Teng Hsziao-ping kommunista párt vezetője a kutatók találkozóján elmondta :

„Tudományunk és technológiánk óriási fejlődésen ment keresztül az Új Kína megalapítása óta… De tisztán látónak kell lennünk, és fel kell ismernünk, hogy még mindig óriási a szakadék a mi szintünk és a legfejlettebb országok szintje között, és hogy tudományos és műszaki erőink még mindig túl csekélyek.”

Ha élne, hogy szemtanúja legyen az elmúlt napok eseményeinek, Deng megdöbbenne?

A DeepSeek-R1 chatbot, egy kínai fejlesztésű nagy nyelvi modell (LLM) megjelenése káoszba sodorta a globális mesterséges intelligencia ipart, és ezermilliárd dollárt törölt le a New York-i tőzsde néhány legnagyobb technológiai vállalatának értékéből.

Ez a kínai „szputnyik-pillanat” történelmi jelentőségét tekintve összehasonlítható a Szovjetunió űrkorszakának kezdetével, az első mesterséges műhold felbocsátásával 1957-ben?

Akkoriban az amerikai kapitalizmus elkövette azt a hibát, hogy azt feltételezte, hogy a világ szocialista felének kereskedelmi falakkal és embargókkal való blokkolása technológiailag örökké leszakad. Ugyanezt a hibát ismét elkövetik Kínával.

Nincs chip Kínának

A Biden-adminisztráció 2022-ben a „nemzetbiztonságra” hivatkozva exporttilalmat rendelt el a fejlett mesterségesintelligencia-alkalmazásokat működtető legkifinomultabb mikrochipekre, valamint chipgyártó berendezésekre és szoftverekre.

Mivel Trump tavaly még tovább akart kampányolni, Biden decemberben szigorította a korlátozásokat. Az olyan grafikus feldolgozó egységek (GPU-k), amelyek a mesterséges intelligencia képzéséhez szükségesek, mint a ChatGPT és a DeepSeek, export feketelistára kerültek, és megtiltották, hogy Kínába vagy a Népköztársasággal üzleti kapcsolatban álló harmadik országbeli vállalatokba szállítsák.

De úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok gazdasági agressziója visszaüt. Az exporttilalmak egyszerűen kreativitásra sarkallták a kínai fejlesztőket, és arra késztették őket, hogy olcsóbb és hatékonyabb módszereket találjanak ki a régebbi chipek használatára, amelyekhez már hozzáfértek.

Felfedezték a mesterséges intelligencia modellek betanításának és működtetésének eszközeit, kevesebb memória és kevesebb számítási teljesítmény felhasználásával. Ez egy olyan modellt eredményezett, amely olcsóbb volt megépíteni, és kevésbé károsította a bolygó működését, mint az amerikai technológiai monopóliumok által kifejlesztett modellek.

A DeepSeek-R1-et állítólag alig 6 millió dollárért képezték ki, miközben az amerikai mesterséges intelligencia vállalatok dollármilliárdokat süllyesztettek el modelljeikbe – ebből fakad a chipgyártók és az LLM-fejlesztők tömeges eladása a tőzsdén.

Az Nvidia , a chipgyártó cég, amely a mesterséges intelligencia fellendülésének legnagyobb nyertese, mindössze az elmúlt négy negyedévben 63 milliárd dollár nyereséget ért el. Az elmúlt két évben a részvények árfolyama több mint 800%-kal robbant. De a DeepSeek-R1 megjelenése után az Nvidia értékének majdnem egyötödét veszítette. A versenytárs Intel és Micro Devices hasonló zuhanást tapasztalt.

A Wall Street összességében ezermilliárd dollárt veszített – ez nagyjából megegyezik a Pentagon közelmúltbeli éves kiadásaival.

Ami a környezeti hatásokat illeti , a ChatGPT – amely az Nvidia chipekre támaszkodik – a becslések szerint elegendő áramot fogyaszt 21 000 amerikai otthon ellátásához egy egész évben. Ez azt jelenti, hogy sok fosszilis tüzelőanyag égett el, és sok CO 2 kerül a légkörbe az elektromos állomások által.

A korai elemzések azt sugallják, hogy a DeepSeek-R1 ezzel szemben 90%-kal kevesebb energiát fogyaszt lekérdezésenként, ami 92%-kal alacsonyabb szénlábnyomot eredményez.

Mindezek miatt Trump 500 milliárd dolláros Csillagkapu-kezdeményezése a mesterséges intelligencia-vállalatok és erőművek számára, amelyet közvetlenül azelőtt jelentett be, hogy a DeepSeek felrobbantotta volna az iparágat, teljes pénzkidobásnak tűnik.

A kínai chatbot másik előnye az összehasonlító környezetben, hogy fejlesztői nyílt forráskódúvá tették a DeepSeek-R1-et. Ez azt jelenti, hogy megmutatták munkájukat, hogy a világ lássa, és alkalmazkodjanak a további fejlődéshez. Más tudósok és kódolók a DeepSeek-R1-re építve létrehozhatják saját mesterségesintelligencia-modelleiket.

Szemben az amerikai vállalatok ösztöneivel, akik jelenlegi és jövőbeli nyereségüket szellemi tulajdonjogok és állandó szabadalmak mögött akarják őrizni.

Liang Wenfeng, a DeepSeek alapítója fedezeti alapok finanszírozója és kapitalista – bizonyos tekintetben nem különbözik túlságosan a Trump beiktatásán részt vevő tech tesóktól. De azt mondja, hogy cége AI chatbotjával nem a bevételszerzés volt a cél :

„A kiindulópontunk nem a gyors haszonszerzés lehetősége, hanem az, hogy elérjük a technikai határt, és az egész ökoszisztéma fejlődését előmozdítsuk… Úgy gondoljuk, hogy a gazdaság fejlődésével Kínának fokozatosan befizetővé kell válnia…. Befejeztük a követést, ideje vezetni.”

 

A szakadék bezárása

Bár az avatatlanok számára nehéz lehet értelmezni a mesterséges intelligencia világának techno zsargonját, a politikai kivonat a következő: Az amerikai monopóliumok megkérdőjelezhetetlen uralmának ideje a csúcstechnológiás gazdaságban lejárt. Azok az idők is elmúltak, amikor Kína tudományát és technológiáját „túl szűkösnek” lehetett tekinteni. A „hatalmas szakadék”, amelyre Deng 47 évvel ezelőtt utalt, bezárult.

Vannak azonban még nyitott kérdések. A technológiai fejlődésnek önmagukban nincs osztálytermészete; a felhasználási területek azonban minden bizonnyal igen.

Ahogy Karl Marx érvelt A német ideológiában , ahol felvázolta a történelmi materializmust, a társadalomtudományt:

„Igazi felszabadulást csak a való világban lehet elérni… valódi eszközök alkalmazásával…. A rabszolgaságot nem lehet felszámolni a gőzgép és az öszvér és a fonógép nélkül, a jobbágyságot nem lehet felszámolni a mezőgazdaság fejlesztése nélkül. A „felszabadulás” történelmi és nem mentális aktus, és a történelmi körülmények, az ipar, a kereskedelem, a mezőgazdaság fejlődése idézi elő.

De ahogy a gőzgép és a fonógép lehetővé tette a társadalom fejlődését és előrehaladását, az ipari forradalom gyáraiban és malmaiban dolgozók kizsákmányolásának új eszközeivé is váltak.

Hasonlóképpen, a mesterséges intelligencia és más csúcstechnológiai alkalmazások forradalmasíthatják a tudás és más áruk előállítását és elosztását, de az előnyök mind privatizálódnak, ha ezeket az előrelépéseket nem használják fel társadalmilag. Ha csak a munkahelyek felszámolására, az alacsonyabb bérekre és a munkakörülmények romlására szolgáló eszközként alkalmazzák őket, akkor a munka értékének lealacsonyításának és a csúcson lévők profitjának felhalmozásának csak a legújabb eszközeivé válnak.

Ezek a nagyobb egzisztenciális kérdések, ha az MI-ről van szó, és ezeket az osztály- és demokratikus harc során kell megoldani – az Egyesült Államokban, Kínában és mindenhol. Egyelőre azonban fel kell ismernünk ennek a pillanatnak a történelmi jelentőségét.

AI fegyverkezési verseny

A DeepSeeket intenzív kibertámadás érte , és a hírek szerint sok digitális támadás az Egyesült Államokból származik. Olyan kemények voltak a csapások, hogy az új felhasználók regisztrációját egy időre leállították. Most újraindultak, és a DeepSeek a jelen pillanatban a világ első számú legtöbbet letöltött alkalmazása.

A Sputnikhoz hasonlóan a DeepSeek-R1-et kétségtelenül rövid időn belül felülmúlják más technológiai fejlesztések, de szimbólumként, egy új történelmi korszak előhírnöke marad.

Az a kis szovjet antennás acélgolyó megmutatta a szocializmusban rejlő lehetőségeket, miközben körbejárta a bolygót 1957-ben. Az általa mutatott példa – a kapitalizmuson túli jövőről – megkongatta a vészharangot az imperialista magban. A Szovjetunió elleni űrverseny a nukleáris fegyverek felépítésének és a kommunistaellenes proxyháborúknak a leselkedő lova lett az egész fejlődő világban.

A kínai chatbot, mint a magánszektor alkotása, nem biztos, hogy ugyanazzal az ideológiai inspirációval hatja át, mint a Szputnyikot, de ez is kétségtelenül elindítja Washingtont az amerikai kapitalizmus monopolisztikus vágyainak védelme érdekében. 

A People's World által a DeepSeek-nek intézett kérdésre adott válasz Kína nemzetközi tudományos és technológiai együttműködéssel kapcsolatos megközelítéséről. | CJ Atkins / People's World

Trump szerint a DeepSeek-R1 „ ébresztő ” az amerikai chipgyártók és mesterséges intelligencia-fejlesztők számára. Rohannak, hogy megtanulják, mit tudnak a kínai tapasztalatokból, majd újracsomagolják, hogy sajátjukként értékesítsék. A chatbotot azonban kormánya ébresztőnek is tekinti majd, hogy fokozza a Kína elleni gazdasági háborút. Ez lesz az ürügy arra, hogy új akadályokat gördítsünk az ország fejlődése elé – vámok, kereskedelmi korlátozások, exporttilalmak stb.

Amerika technokapitalistái csak akkor hisznek a szabad kereskedelemben és a nyitott piacokban, ha úgy gondolják, hogy nincs esélyük veszíteni a versenyben. A DeepSeek földrengés minden bizonnyal elgondolkodtatja őket a veszteség lehetőségén. Ezért lobbiznak Trumpnál és a Kongresszusnál minden protekcionista segítségért, amit csak kaphatnak.

Hasonlóképpen hosszú távon számíthatunk a katonai feszültség fokozódására. A fegyverkereskedők és neokon hadirokkantok megragadják a pillanatot, hogy megverjék a Kína elleni valódi háború dobját. Az amerikai imperializmus megszigorítja Kína katonai bekerítését , és a „kínai fenyegetésre” figyelmeztető propaganda támadás fogja elhinni az amerikai népet. Az ázsiai ellenes rasszizmus kiemelt szerepet kap majd, akárcsak a járvány idején.

Az első hidegháború megtagadta az emberiségtől azokat a tudományos és technológiai előnyöket, amelyek akkor származhattak volna, ha a kapitalista és szocialista blokk tudósai kommunikálhatnak és együttműködhettek volna. Emellett több billió dollárt pazarolt tömegpusztító fegyverekre és háborúkra.

Ezúttal nem kell, hogy így legyen.

A People's World letöltötte a DeepSeek-R1-et, és megkérdezte Kínának a nemzetközi tudományos és technológiai együttműködéshez való hozzáállásáról. Az alkalmazás ezt a választ köpte vissza: „A kínai kormány a Kínai Kommunista Párt vezetése alatt állhatatosan ragaszkodik… a kölcsönös előnyök és a közös fejlődés elveihez… hozzájárulva a tudomány és a technológia globális fejlődéséhez az egész emberiség javára. .”

A különböző társadalmi berendezkedésű országok békés együttélése és nemzetközi együttműködése továbbra is a kínai külpolitika iránymutatói, akárcsak évtizedek óta. De Washington új hidegháborúja egy ilyen jövő útjában áll, és az embereken múlik, hogy visszaszoruljanak.

A technológiai monopolisták mindent megtesznek saját profitjuk és hatalmuk védelme érdekében, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy megosztják a világot, és visszatartják a közös fejlődést.

De hát nem ez volt mindig a kapitalizmus MO-ja?

 

 

Ez a honlap még 4 napig reklámmentes.
Weblap látogatottság számláló:

Mai: 72
Tegnapi: 20
Heti: 190
Havi: 92
Össz.: 244
Oldal: Kína
Magyar Antifasiszta Liga - © 2008 - 2025 - mal.hupont.hu

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat